Kolej na omówienie dwóch następnych książek poświęconych naszemu tematowi – książek bardzo ważnych, a dla mnie szczególnie bliskich, jako że nie tylko bardzo je polubiłem, ale także umówiłem się z autorem na ich przetłumaczenie, a następnie wydanie w Polsce.
Decyzję taką podjąłem również ze względu na ogromne uznanie i popularność, jaką sobie zaskarbiły u czytelników z anglojęzycznego obszaru językowego, i to nie tylko ze względu na samą ich tematykę, ale również - a może nawet przede wszystkim - ze względu na sposób w jaki zostały napisane ...
Koniecznie więc na wstępie kilka ciepłych zdań o Pacie, ich autorze ...
Patrick Galloway mieszka w miasta Eugene w amerykańskim stanie Oregone. Nie jest on ... nie jest bynajmniej teoretykiem filmowym z zawodu ...
Natomiast od wielu już lat jest zapalonym miłośnikiem i znawcą kultur azjatyckich, a wśród nich japońskiej kultury i historii. Ale nade wszystko nasz Pat jest wielkim fanem kina samurajskiego - fanem niezwykłym, który poza kolekcjonowaniem i oglądaniem filmów o tematyce samurajskiej ogrom swojego zapału i pracy włożył również w dogłębne poznanie tego kina (i w ogóle kina japońskiego).
Niezadowolony z lektury podręczników o charakterze akademickim (choćby takich jak wcześniej już w tym blogu omówiona książka Alaina Silvera), książek z pewnością dobrych, choć może nie koniecznie dla przeciętnego kinomana, dobrych raczej dla osób posiadających przygotowanie z zakresu historii i teorii filmu (a dodatkowo jeszcze z zakresu socjologii, filozofii, psychologii oraz paru może innych dziedzin akademickich), postanowił napisać własną książkę na temat filmu samurajskiego, ot tak - zarówno dla własnej satysfakcji, jak również po to, aby podzielić się swoją pasją i wiedzą z innymi, podobnymi do niego fanami.
Wymyślił więc sobie Pat taką książkę, która byłaby łatwa i przyjemna do czytania dla przeciętnego kinomana-amatora, która zawierałaby przegląd najciekawszych filmów z tego gatunku oraz zbiór dodatkowych informacji pomocnych w oglądaniu ich z pełniejszym zrozumieniem (czyli objaśnienia jakie wydają się być niezbędne dla wszystkich nie-japonistów i nie-Japończyków). Taką książkę, która byłaby zarazem przewodnikiem podpowiadającym jak i gdzie tych filmów szukać, które z nich w pierwszym rzędzie wybrać np. do kupienia, wypożyczenia, czy „zdobycia” jakimś innym sposobem ... a amatorzy filmów znają takich sposobów wcale nie mało.
Tak oto pasja naszego Pata (nie zapominając o ogromie pracy i czasu jaki na to poświęcił) przerodziła się w książkę pt. Stray Dogs & Lone Wolves (Bezpańskie psy i samotne wilki). Tytuł tej książki nawiązuje do postaci roninów, czyli samurajów pozbawionych swych panów oraz do postaci Itto Ogami z komiksu Lone Wolf and Cub oraz serii filmów pod tym samym tytułem).
Pierwsze wydanie książki Stray Dogs & Lone Wolves ukazało się w maju 2005 roku i natychmiast zdobyło sobie rzeszę sympatyków na całym świecie, również w samej Japonii.
Książka Patricka Gallowaya zawiera ponad 50 recenzji filmów, napisanych specjalnie przez Pata dla innych podobnych mu Patów, językiem zwykłym, ale niezwykle dowcipnym. Recenzje swoje Pat pisał w taki sposób, aby nie psuć innym Patom przyjemności z późniejszego oglądania filmów; niewiele opowiedział z fabuły, nie zdradził kluczowych momentów, nie podał zakończenia - napisał o filmach tyle tylko, by zachęcić do ich obejrzenia i żeby ułatwić ich zrozumienie.
Omawiając kolejne filmy ułożył je Pat według lat (dekad) w jakich powstawały; a jako prawdziwy ich znawca dokonał pierwszorzędnego wyboru, wybierając najlepsze z każdego okresu.
(Uwaga! Tytuły filmów, które nie mają jeszcze oficjalnych odpowiedników w języku polskim pozostawiłem na razie w języku angielskim - powinno to ułatwić ich odszukiwanie, np. w internecie. Tytuły polskie pogrubiłem – zwróćcie uwagę, jak jest ich niewiele!).
Ale wracając do rzeczy - oto lista filmów samurajskich omówionych przez Pata w jego pierwszej książce:
Filmy z lat 50-tych:
- Rashomon (1950 A. Kurosawa)
- Bramy piekieł (1953 T. Kinugasa)
- Siedmiu samurajów (1954 A. Kurosawa)
- Samurai Trilogy (1954, 1955, 1956 H. Inagaki) Samurai Trilogy Box Set [R1]
- Tron we krwi (1957 A. Kurosawa)
- Ukryta forteca (1958 A. Kurosawa)
Filmy z lat 60-tych (czyli „złotego wieku” filmu samurajskiego:
- Straż przyboczna (1961 A. Kurosawa)
- Sanjuro, samuraj znikąd (1962 A. Kurosawa)
- Harakiri (1962 M. Kobayashi)
- Tale of Zatoichi (1962 K. Misumi) Z01: Tale [R1]
- Tale of Zatoichi Continues (1962 K. Mori) Z02: Continues [R1]
- Destiny’s Son (1962 K. Misumi)
- Chushingura (1962 H. Inagaki) 47 Ronin [R1]
- New Tale of Zatoichi (1963 T. Tanaka) Z03: New Tale [R1]
- Sleepy Eyes of Death: Chinese Jade (1963 T. Tanaka)
- Adventures of Zatoichi (1964 K. Yasuda) Z09: Adventures [R1]
- Kwaidan (1964 M. Kobayashi) Kwaidan_R2
- Three Outlaw Samurai (1964 H. Gosha) Three Outlaw Samurai [R1]
- Sleepy Eyes of Death: Sword of Seduction (1964 K. Ikehiro)
- Samurai Assassin (1965 K. Okamoto) Samurai Assassin_R2
- The Secret of the Urn (1966 H. Gosha)
- Daimajin (1966 K. Yasuda) Daimajin [R1]
- Sword of Doom (1966 K. Okamoto) Sword of Doom [R1]
- Bunt (1967 M. Kobayashi)
- Zatoichi Challenged (1967 K. Misumi) Z17: Challenged [R1]
- Yokai Monsters: 100 Monsters (1968 K. Yasuda) Yokai Monsters [R1]
- Samurajskie chorągwie (1969 H. Inagaki) Samurai Banners [R1]
- Red Lion (1969 K. Okamoto) Red Lion [R1]
- Tenchu! (1969 H. Gosha)
Filmy z lat 70-tych:
- Zatoichi – The Festival of Fire (1970 K. Misumi) Z17:Fire Festival [R2]
- Wicked Priest 5: Cast a Net of Drunken Anger (1970 T. Saito)
- Band of Assassins (1970 T. Sawashima) Shinsengumi: Assassins of Honor [R1]
- Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance (1972 K. Misumi) LWaC: Sword [R1
- Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx (1072 K. Misumi) LWaC: Styx [R1]
- Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades (1972 K. Misumi) LWaC: Hades [R1]
- The Razor: Sword of Justice (1972 K. Misumi)Hanzo Box Set [R2]
- The Razor: The Snare (1973 Y. Masumura)Hanzo Box Set [R2]
- Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld (1973 T. Fujita) Lady Snowblood [R1]
- Lady Snowblood: Love Song of Vengeance (1974 T. Fujita) Lady Snowblood Vengeance [R1]
- The Razor: Who’s Got the Gold? (1974 Y. Inoue)Hanzo Box Set [R2]
- Shogun’s Samurai (1978 K. Fukasaku)
- Hunter in the Dark (1979 H. Gosha) Hunter in the Dark [R1]
Filmy z lat 80-tych i późniejszych:
- Sobowtór (1980 A. Kurosawa)
- Samurai Reincarnation (1981 K. Fukasaku)
- Heaven and Earth (1990 H. Kadokawa)
- Roningai (1990 K. Kuroki) Ronin Gai [R1]
- Tabu (1999 N. Oshima)
- Zatoichi (2003 T. Kitano)
- Twilight Samurai (2003 Y. Yamada) Twilight Samurai_R2
Ciekawy to wykaz ... ale jeszcze ciekawsze są Patowe recenzje i jego dodatkowe komentarze do tych wszystkich filmów, jako że Pat dobrze zna się na rzeczy. Jego wiedza, wnikliwość, a zwłaszcza osobisty stosunek do spraw, o których pisze potrafi wciągnąć, więc Pat również potrafi ... zarazić pasją chyba każdego czytelnika. I jak już wcześniej wspomniałem, sprytny Pat nie zdradza fabuły filmów, nie zamierza psuć przyjemności z pierwszego ich oglądania. W zamian za to każda Pata recenzja naszpikowana jest informacjami dotyczącymi okresu historycznego, w jakim akcja filmu się rozgrywa oraz ciekawostkami , np. o aktorach, którzy brali w nim udział. Obok tych wspaniałych recenzji i bogactwa zawartych w nich ciekawostek posunął się Pat jeszcze dalej – utworzył mianowicie galerię, którą wdzięcznie nazwał: „Czegoś nie wiesz? Spytaj o to wszystkowiedzącego mnicha Takuana!”. W galerii tej podał masę dodatkowych informacji, ułatwiających kinomanom wgląd w kulturę samurajską, tłumaczących np. sposób ubierania się i uczesania samurajów, przedmiotów codziennego użytku, broni jaką się posługiwali, czy wreszcie ich wzajemnych relacji i hierarchii. A jakby tego wszystkiego jeszcze było mało, dołożył nam Pat cztery wstępne rozdziały-eseje: „Świat samurajów”, „Film samurajski jako gatunek”, „Artyści” i „Oglądanie filmów samurajskich”, które budują fundament, czy też raczej scenę, na której później akcja chanbary będzie się rozgrywać. Już nie wspomnę o słowniku i indeksie na końcu tej wspaniałej książki, które ułatwiają wyszukiwanie potrzebnych informacji.
Tak! Tę książkę trzeba jak najszybciej wydać w naszym pięknym języku - po to, aby mogła stać się czymś w rodzaju niezbędnika również dla każdego polskiego miłośnika filmów samurajskich. Mam nadzieję, że będzie można ją już znaleźć pod tegoroczną choinką ... Powinna się również zająć honorowe miejsce w każdym księgozbiorze dotyczącym filmu i na każdej półce biblioteczki poświęconej książkom o Japonii.To chyba tyle na razie ... wkrótce opowiem Wam o nowej książce Patricka, drugim tomie Patowych opowiadań o filmach samurajskich Warring Clans, Flashing Blades, wydanym dopiero co, w lipcu tego roku ...
A czy wiadomo juz z jakiego wydawnictwa wyjdzie ksiazka? Moze Diamond? Ciesze sie, poniewaz moj angielski nie pozwolilby zapewne na pelne przyswojenie tekstu. Cale szczescie jest jeszcze troche milosnikow japonskich klimatow. No i milo, ze znow jakies znane nazwisko bedzie umieszczone pod "tłumaczenie:". Do dzis dziwnie sie czuje biorac do reki ksiazki tlumaczone przez Senseia Nowakowskiego... Jakby caly czas byl wsrod nas.
OdpowiedzUsuń