poniedziałek, 23 kwietnia 2012

POSKARAMIANIE SAMURAJÓW - według Eiko Ikegami

Poskromienie samurajów. Honorowy indywidualizm i kształtowanie się nowożytnej Japonii
Autorka: Eiko Ikegami (profesor z Yale University)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka, stron 430
ISBN: 978-83-233-3032-5

The Taming of the Samurai. Honorific Individualism and the Making of Modern Japan
Harvard University Press
ISBN: 978-0674868090


Nie opisuję zawartości tej książki, bo sam jej tytuł i podtytuł z grubsza to określa - z opisami można się również zapoznać na stronach, do których prowadzą powyższe linki.
Od siebie dodam jedynie, że stanowi ona znakomite uzupełnienie popularnych podręczników historii, dzięki dokładnemu opisowi roli, jaką w dziejach Japonii tego kraju odegrała warstwa wojowników samurajskich. Autorka doskonale wyjaśnia, jak ta rola zmieniała się historycznie - a nawet to, co do dziś z tego pozostało.

Książkę tę właśnie kupiłem, jednak jeszcze jej nie czytałem ... kilka dni musi upłynąć, zanim do mnie dotrze, z Polski do Irlandii ...  
Dlaczego więc już teraz o niej piszę i  jak w ogóle śmiem polecać komukolwiek ?
Otóż ... książkę tę mam już od dawna, tyle że w oryginale - i wyznaję, że należy ona do moich ulubionych w tym temacie. Wracam do niej bardzo często, zwłaszcza podczas opracowywania własnych publikacji. Nie tylko dlatego, że zawiera ogromną ilość informacji, i że można polegać na zawartym w niej materiale (takich książek jest przecież całkiem sporo!), lecz przede wszystkim ze względu na ciekawy i przystępny sposób prezentowania zagadnień, nawet tych najbardziej skomplikowanych...
Ucieszyłem się zatem bardzo, kiedy tylko się dowiedziałem, że została przetłumaczona na język polski, dzięki czemu będzie teraz dostępna dla szerszych kręgów czytelników w naszym kraju. Również dlatego, że teraz będę mógł (ze spokojnym sumieniem!) odsyłać właśnie do niej czytelników swojego blogu, czy innych publikacji :)
Książkę tę więc polecam każdemu, kto tylko interesuje się historią Japonii i jej tradycyjną kulturą - również fanom filmów samurajskich, które na swój obrazowy sposób sprawy te ilustrują. Książka ta może stanowić doskonałe uzupełnienie kina jidaigeki - jako że potrafi dobrze wyjaśnić to, co w nim się pokazuje.

A co do innych książek, to zapraszam na swoją półkę w Anobii ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz